White Day: Kalaja e Krujës

IMG_2963IMG_2965Kalaja e Krujës, jo vetëm histori por edhe art nga talentet e reja !

Bashkia Krujë ka menduar për një sezon turistik ndryshe këtë vit, aq më tepër në destinacionin më të madh turistik në , Kalanë e Krujës. Për t’Ju përgjigjur sa më mirë turistëve të shumtë, përpos rëndësisë që Kalaja e qendrës së shqiptarëve ka, bashkia ka menduar që të shtojë sa më shumë elementë që e plotësojnë historinë e qytetit hero.

Talentet e reja, arti i rrugës, piktorët e rinj dhe me mikpritjen e banorëve të Kalasë së Krujës, e bën Kalanë e Skënderbeut një atraksion ndryshe për turistët e shumtë. “White Day” e konceptuar mes artit , ushqimit tradicional dhe aktiviteteve sportive i dhuruan qytetit disa orë argëtuese për të gjithë grupmoshat.

Për Kryetarin e bashkisë, “Kalaja e Krujës meriton një vëmendje akoma më të madhe qoftë nga Ministria ashtu dhe nga bashkia e Krujës, për të rehabilitaur disa nga problemet që Kalaja e Krujës ka.

Artur Bushi: Puna konkrete e radhës, rruga në Fushë Derven !

Falë një investimi prej 19’807’128 lekë nga buxheti i bashkisë Krujë, rruga ne Derven në një

gjatësi prej 2 km, ka përfunduar e gati për banorët e fshatit Derven. Ky projekt parashikonte

sistemimin e rrugës dhe asfaltimin nga rruga nacionale Fushë Krujë – Milot deri në dalje të

fshatit Derven, bashkë me një degëzim tek kisha e fshatit.

Kjo rrugë është asfaltuar për herë të parë, pasi për më shumë se 50 vitesh ishte lënë jashtë

vëmendjes për shkak edhe të kostos së lartë financiare që kishte. Për Kryetarin e bashkisë

Krujë, Z. Bushi, “fakti që bashkitë kanë kapacitete financiare për të ndërhyrë është meritë e

reformës së re territoriale, që ka fuqizuar financiarisht bashkitë, por edhe faktit se mbledhja e

taksave është rritur ndjeshëm.

Për bashkinë Krujë, ky është projekti i radhës, në synimin për të nxjerr fshatrat nga balta e

pluhuri dhe ti kthehet vëmendja e banorëve ndaj fshatit.

Artur Bushi: Rruga e Budullës, investimi që dëshmon se fokusohemi tek puna dhe jo llafet!

Falë një investimi të Bashkisë Krujë, problem thuajse 20 vjecar në Njësinë Administrative Bubq

është zgjidhur me rehabilitimin e rrugës në një gjatësi prej 2 km falë një investimi prej

25.000.000 lekë.

Prej vitesh banorët e këtij fshati kanë vuajtur problemin e një rruge të amortizuar dhe e kthyer

gati në të pakalueshme, çka ka sjellë dhe pengesë për një jetë normale të këtij fshati. Gjithashtu

kryebashkiaku, Bushi ka deklaruar se së shpejti merr zgjidhje edhe problemi i ujit të pijshëm, me

zëvëndësimin e pompës.

Ky projekt është në vazhdën e investimeve që Bashkia Krujë po ndërmerr për të rehabilituar

rrugët e fshatrave, si angazhim drejt premtimit se në Krujë do investohet brenda një mandati, sa

25 vite të marra së bashku. Për bashkinë Krujë, ky është projekti i 27-të që prej zgjedhjes së

Artur Bushit si Kryetar i Bashkisë Krujë.

Artur Bushi: Gëzuar 1 Qershorin Fëmijë!

IMG_2033

Sot është 1 qershori, dita e fëmijëve, një nga festat më të bukura e të sinqerta. Uroj që çdo i rritur në këtë ditë të zbulojë pak nga ai fëmija i dikurshëm, “Piter Pani” që nuk donte të rritej, dhe t’u bashkohet vogëlushëve në këtë ditë plot ngjyra.

Kryebashkiaku i Krujës i uroji vogëlushëve shëndet dhe shkëlqim ndër sy, ndërsa atyre më të pafatëve, mjafton edhe pak përkujdesje e dashuri.

Bashkia Krujë kishte organizuar tre aktivitete për këtë ditë, kushtuar fëmijëve me një sërë performancash kulturore të Qendrës Kulturore të fëmijëve, hedhje të balonave, facepainting, klloun dhe xhongler. Nuk mjafton një ditë në vit për t’u kujdesur për fëmijët tanë, por të paktën këtë ditë të bëhemi njësh me ta e të argëtohemi. Fëmijët kanë nevojë të lexojnë. Dhe mos u shqetësoni nëse janë shumë të vegjël për Harri Poter.

Nëse janë aq të rritur për të qenë të interesuar, padyshim që janë të rritur për të lexuar.

Gëzuar 1 qershorin fëmijë!

Artur Bushi : Parkimi nëntokësor jep zgjidhje trafikut gjatë sezonit turistik.

03
Kryetari i Bashkisë së Krujës Artur Bushi është ndalur në disa prej investimeve që po zbatohen me programin e Rilindjes Urbane.
Punimet përfshijnë rikualifikimin e qendrës dhe ndërtimin e një parkingu nëntokësor, si një zgjidhje inteligjentë për t’i dhënë frymëmarrje fluksit të lartë të lëvizjes në një nga qytetet me më tepër turistë në vend.
Vetëm gjatë vitit në 2016, qytetin e Krujës e kanë vizituar më tepër se 300 mijë turistë. Për këtë arsye sipas kryebashkiakut investimet e shumta në këtë qytet janë jo vetëm të merituara por edhe të vonuara.
“ Për gjatë gjithë hyrjes së qytetit do të bëjmë një ndërhyrje totale, do të restaurojmë dhe rikonstruktojmë fasadat, rrugët, trotuaret dhe do të krijojmë këtu , me Bashkinë një facilitet që mund të them është eksperimentimi i parë në Shqipëri i një parkimi me trek ate, ku njëri kat është nëntokësore. Me këtë parkim nëntokësor do mund të çlirojmë rrugët e qytetit nga trafiku i lartë i autobusëve, sidomos gjatë pikut të sezonit turistik duke e bërë qytetin më të vizitueshëm dhe më miqësor me këmbësorët”, shtoi Z.Bushi. Investimi prej 360 milion lekësh i shërben rreth 17 mijë banorëve dhe pritet të përfundoj sa më shpejt, duke I dhënë 17.000 banorëve qytetin që duan të kenë.

Artur Bushi: Përfundon rruga e Allamanëve në Fushë Krujë !

Falë një investimi të Bashkisë,blloku numër 5 në Njësinë Administrative Fushë Krujë është rehabilituar falë asfaltimit të rrugës, kanalizimin e ujrave të shiut, zgjerimin e saj në disa pjesë, e ku për pak ditë do jetë e ndriçuar.

Ky projekt është në vazhdën e investimeve që Bashkia Krujë po ndërmerr për të rehabilituar zonat e banuara dhe rrugët nëpër lagjjet e Njësive Administrative, si angazhim drejt premtimit se në Krujë do investohet brenda një mandati, sa 25 vite të marra së bashku. Për bashkinë Krujë, ky është projekti i 26-të që prej zgjedhjes së Artur Bushit si Kryetar i Bashkisë Krujë.

Artur Bushi: Nisim rehabilitim e institucioneve arsimore në Njësinë Administrative Cudhi, mbas 30 vitesh harrese!

Plot 6 institucione arsimore në Njësinë Administrative Cudhi, do të rikonstruktohen falë një financimi nga Bashkia Krujë. Ky projekt parashikon rehabilitimin e mjediseve arsimore, duke synuar rritjen e infrastrukturës bazë për të siguruar një mësimdhënie sa më cilësore, ku përfitues janë rreth 700 nxënës.

Për Kryebashkiakun, “gjendja e godinave arsimore është tejet e vështirë, pasi prej 30 vitesh në këto shkolla nuk është ndërhyrë, duke e bërë mësimdhënien një mision të pamundur për mësuesit dhe nxënësit, që për hir të vërtetës zgjidhjen e kanë parë, në rastin më të mirë duke lëvizur nëpër shkollat e qyteti Krujë, e në situatëm më të pafalshme, duke e braktisur arsimin 9 vjeçar.

Ky projekt për të 6 fshatrat e njësisë Cudhi, pritet të përfundojë, brenda muajit korrik dhe për vitin e ardhshëm nxënësit do ulen në mjedise të reja arsimore

Artur Bushi: Sheshi “Skënderbej” në Krujë, shembull i transformimit urban të qytetit

10

Falë një investimi prej 3.9 milion lekë nga Ministria e Zhvillimit Urban, në qytetin e Krujës ka nisur prej 9 muajsh zbatimi i projektit që i jep tjetër “fytyrë” urbane dhe turistike qytetit. Projekti parashikon investimin në qendrën e qytetit duke e kthyer në një zone pedonale, duke ndërthurur elementet si guri i zonës së Krujës, hekurit dhe zgjeruar akoma më shumë qendrën e qytetit. Pjesë e projektit është edhe ndërtimi i një parkimi nëntokësor, në zonën e njohur ndyshe si ish- parku i autobusëve. Gjithashtu zgjerimi i rrugëve hyrëse të qytetit, me ndriçim të ri, trotuare dhe asfaltim të segmentit nga nënstacioni elektrik deri në qendrën e qytetit.

Kjo sipas Kryetarit të Bashkisë Krujë, ky investim sjell Krujën që duam, në traditën që ka, duke ofruar një standart siç e meriton, mikpritje dhe sigurie për 300 mijë turistët.

Kruja feston hapjen e sezonit turistik.

Bashkia Krujë zyrtarisht çeli sezonin turistik, mes një game të gjërë aktivitetesh kulturore dhe

artistike që nisin nga ora 10:00 e deri në mbrëmje vonë. Shoqëruar nga Ministria e Zhvillimit

Urban, Eglantina Gjermeni dhe kandidatët për deputet, Rrafman Rraja, Bashkim Xhafa dhe

Roland Xhelilaj, treguan se me investimet e bëra gjatë mandatit të parë, kanë ndikuar në rritjen e

numrit të turistëve. Sipas Kryebashkiakut, Kruja është destinacioni më i preferuar nga operatorët

turistik vendas dhe të huaj e fakt i tillë dëshmohet me numrin e lartë të turistëve për vitin 2016,

plot 300.000 të tillë.

Aktiviteti “TID DAY” nisi me panairin e kulinarisë, pranë Pazarit të Vjetër të Krujës, ku të

pranishmit do të provojnë disa nga gatimet tradicionale të zonës, për ti lënë vendin pastaj,

aktiviteteve kulturore të përgatitura nga Qendra e Kulturës pranë bashkisë Krujë, Cirkut të

Tiranës etjer. Promovimi i Krujës të lidhur ngushtë me artizanatin do të pasqyrohet përmes

prezantimit të veshjeve karakteristike, punimeve me dorë të bakrit, qelesheve dhe drurit, çka e

bën Krujën të njohur në Shqipëri e më gjërë.

Risi në këtë vit, ishte edhe “Kruja Outdoor” ku u prezantuan edhe atraksionet turistike për

turizëm sportiv, ecje në natyrë, përmes produktit, Kalaja Antike e Albanopolist – Mali i Krujës –

Qafshtama.

Aktiviteti kulmoi me koncertin festiv në orë 19:00 me pjesëmarrjen e këngetarëve të njohur si

Endri & Stefi, Aleksandër Gjoka, Rosela Gjylbeku, Kejsi Tola dhe Olta Boka, që për dy orë

argëtuan mijëra të pranishëm me këngët më të mira shqiptare, si mirëseardhje për sezon sa më të

mbarë turistik

Aktiviteti “TID DAY” u organizuar nga Bashkia Krujë në bashkëpunim me TID (Tourism

Improvement District-Kruja ) dhe AADF (Albanian-American Development Foundation).

ADISA – Vizioni transformues i shërbimeve ndaj publikut !

Agjencia e Shërbimeve Publike, ADISA vazhdon shtrirjen e saj në të gjithë territorin e vendit. Në qytetin e Krujës është çelur sot Qendra me një ndalesë e Shërbimeve Publike, në të cilën qytetarët do të mund të marrin mbi 230 shërbime nga 6 institucione shtetërore qendrore dhe vendore. Në ceremoninë e organizuar me këtë rast merrnin pjesë Ministrja për Inovacionin dhe Administratën Publike, Milena Harito, ministri për Çështjet Vendore, Eduard Shalsi, Drejtoresha e Bankës Botërore për Evropën Juglindore, Ellen Goldstein, Ambasadori Italian Alberto Cutillo, Koordinatori i Përhershëm i OKB-së në Shqipëri dhe Përfaqësues i Përhershëm i UNDP, Brian Willimas, deputetë të Komisionit të Veprimtarive Prodhuese, drejtuesit e institucioneve që ofrojnë shërbimet e tyre në këtë qendër, përfaqësues të pushtetit vendor etj. “Ne kemi nevojë si shoqëri të ndërtojmë besim reciprok të shtetit tek qytetarët dhe të qytetarëve tek shteti. Për të ndërtuar këtë besim duhen mekanizma dhe gjithë përpjekja jonë ka qenë të forcojmë shtetin për të ndërtuar besimin. Për këtë duhet një sistem i caktuar dhe gjithë reforma konsiston pra në këtë sistem, të cilin ne po ndërtojmë”, është shprehur ministrja Harito në fjalën e saj. Pasi ka shpjeguar në mënyrë të përmbledhur se si funksion sistemi i ngritur, ministrja Harito është ndalur te transparenca që siguron ai për qytetarët: “Transparenca dhe mënyra se si jepen shërbimet në këtë zyrë, por dhe në të gjitha zyrat e tjera të ADISA-a, është një instrument për të fuqizuar qytetarin në mënyrë që ai t’i kërkojë llogari shtetit”. “Përmirësimi i shërbimeve publike është një sfidë në të gjithë botën, – vijoi ministrja Harito – që nuk matet në GDP-në e vendit ose të paktën jo në mënyrë direkte, por është tregues i cilësisë së jetës së qytetarëve dhe i nivelit të zhvillimit të vendit”. Ministri për Çështjet Vendore, Eduard Shalsi tha se ishte surprizuar kur disa muaj më parë si kryetar i Komisonit të Veprimtarive Prodhuese kishte vizituar qendrat e ADISA në Tiranë dhe Kavajë, nga ndryshimi i madh në ofrimin e shërbimeve publike. Ai theksoi se tashmë stafi i tij do të bashkëpunojë ngushtë me ADISA që kjo përvojë e mirë do të shtrihet në të gjitha bashkitë e vendit. Drejtoresha e Bankës Botërore për Evropën Juglindore, Ellen Goldstein e cilësoi hapjen e Qendrës së integruar si një hap cilësor për shërbime më cilësore ndaj qytetarëve. “Ne sot këtu po shohim ambjente të bukura dhe zyra moderne, por ajo çfarë ju nuk shihni dhe që është akoma më e rëndësishme është procesi i riinxhinierimi dhe thjeshtëzimi i procedurave dhe monitorimi i performancës në ofrimin e shërbimeve publike të shtetit, në të mirë të qytetarit” Për Ambasadorin Italian Alberto Cutillo, reforma në shërbimet publike ka bërë që qytetarët përmes qendrave të integruara ADISA, të mund të marrin shërbimin në standard dhe me transparencë në mënyrë të barabartë. Brian Willimas, Koordinatori i Përhershëm i OKB-së në Shqipëri dhe Përfaqesues i Përhershem i UNDP u shpreh se hapja e kësaj qendre është dhe një iniciativë e qeverisë shqiptare për ta pasur qytetarin në fokus dhe për t’i parë shërbimet nga syri i tyre. “Qytetarët duan shërbime që janë efiçente, më pak burokratike dhe më pak korrupsion. Kjo qendër dhe të tjerat që do të hapen në të gjithë vendin, duhet t’i plotësojnë të tre këto kushte”. Qendra me një ndalesë në qytetin e Krujës është pjesë e një projekti inovativ që synon ti japë zgjidhje një problematike të hershme dhe të vazhdueshme të shërbimit të administratës shtetërore ndaj qytetarëve. Në këtë qendër janë vendosur sportelet e Zyrës së Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme, Gjendjes Civile, Sigurimeve Shoqërore, Qendrës Kombëtare të Biznesit, Fondit të Sigurimit të detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor dhe Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve. Qendra e Krujës është e dyta, pas asaj të hapur në muajin nëntor në qytetin e Kavajës, ku vetëm në katër muaj nga hapja ka pasur një fluks prej mbi 10.000 aplikimesh. Ndërkohë që së shpejti pritet të happen edhe në dy qytete të tjera si Fier dhe Gjirokastër.