Gëzuar festën e Kurban Bajramit !

Kryetari i Bashkisë Krujë, Z.Artur Bushi uron gjithë besimtarët myslimanë, Gëzuar festën e Bajramit.

“Gëzuar festën e Kurban Bajramit !

Me harmoninë që mes nesh kjo ditë sjellë, Ju uroj për më shumë paqje, begati e mirësi në familjet tuaja !

Sakrificë dhe solidaritet ndaj vlerave të përbashkëta !”

RILINDJE URBANE E QYTETIT TË KRUJËS

Në Krujë, ku ka nisur të shkruhet një histori investimesh, që i hap rrugën e kthimit të qytetit, në identitetin historik dhe turistik.

Me mbështetjen e jashtëzakonshme të Kryeministrit Edi Rama, nisim një sërë projektesh të rëndësishme, me hyrjen e qytetit , rehabilitimin e qendrës së Krujës dhe parkimit nëntokësor, duke ofruar kështu, hapësirat publike të munguara prej dekadash, për qytetarët dhe turistët e shumtë.

Falë Rilindjes Urbane, tjera investime do fillojnë, duke i dhënë “fytyrën” turistike dhe urbane Krujës, që deri më sot është lënë e harruar, zhytur mes kaosit, mungesës së vizionit për zhvillimin e turizmit dhe standarteve që kërkohen.

 

#‎BashkiaJuaj

Maratona e Kenges

Si asnjëherë tjetër, qyteti legjendar i Krujës ka pritur mijëra e mijëra qytetarë, por nuk kanë munguar në këtë event edhe pushuesit e turistët, të cilët janë ngjitur brenda mureve për të ndjekur eventin më masiv e më të suksesshëm të sezonit të verës, “Maratona Këngës”.

Artistë të këngës tradicionale, por edhe këngëtarë e grupe të muzikës moderne performuan para një publiku të jashtëzakonshëm, të cilët u vendosën në oborrin e Kalasë, duke i dhënë kështjellës pamjen e një amfiteatri.

Të parët që hapën mbrëmjen ishin grupi legjendar i pleqve të Krujës, të cilët si gjithmonë simpatikë, morën dhe duartrokitjen e parë dhe enthusiazmin e shikuesve.

Me Koncertin e Maratonës, në qytetin e Krujës koiçidonte dhe me ditën e parë të fillimit të punimeve për rehabilitimin e qendrës së qytetit, një projekt i Bashkisë së Krujës, që në përshendetjen e Kryebashkiakut Artur Bushi, cilësohet si një hap i rëndësishëm në dhënien e një fizionomie të re qytetit të Krujës.

Në historinë e “Maratonës së Këngës”, ky është i pari koncert që zhvillohet në qytetin e Krujës, por artistët morën premtimin e kthimit të eventit në një tradite për qytetin e bekuar.

 

Gëzuar Fiter Bajramin

Ramazanin si muaji i bekuar është festë dhe ftesë në pranimin e lutjeve, adhurimin, faljen e mëkatëve dhe fisnikërimin e zemrave, nën Hadithin “Që me besën në fe të ndihemi të njëtrajtrajtshëm në humanitet”.

Dhe shtrimi i Iftarit nxit forcimin e unitetit, vëllazërisë dhe harmonisë mes njerëzve, duke e bërë këtë muaj hyjnor të begatë mes ndjenjave të vërteta dhe të mirave njerëzore.

Gëzuar Fiter Bajramin !

UJËSJELLËS KANALIZIME KRUJË, SFIDA MË E MADHE E BASHKISË

Thirrjes së qeverisë shqiptare për menaxhimin e ujësjellësve, ju është përgjigjur menjëherë Bashkia e Krujës e cila ka nisur një fazë të rëndësishme për ta ripërtëritur si shërbimi më kryesor i Bashkisë.

Aktualisht, shërbimi i kanalizime dhe ujësjellës gjendet mes shumë problem që nisin gjer nga menaxhimi i dobët i bërë prej kohësh, borxhet e mëdha të akomoluara prej vitesh, mos pagesa e faturave nga ana e konsumatorëve, rrjeti i rënduar i shpërndarjes së ujit të pijshëm apo dhe mungesa e ujit të pijshëm në Njësinë Administrative Nikel dhe Bubq.

Pavarisht kësaj situate, Bashkia Krujë ka marrë një sërë nismash në menaxhimin e rrjetit, ndërprerjen e lidhjeve të paligjshme, shtrimin e rrjetit në zonat që prej vitesh nuk kanë marrë ujë apo dhe ndërprerja e ujit të pijshëm tek konsumatorët debitor.

Kastrioti E Mbyll Ne Vendin E Dyte

Endrra per te luajtur vitin e ardhshem ne Superlige, shuhet per kete vit ! Ekipi I Kastriotit e mbyll ne vendin e dyte, pas humbjes ne Peshkopi perballe Korabit vendas dhe barazimit ne Kruje me ekipin e Beselidhjes. Nje sezon qe nisi shume mire per ekipin krutane qe ne perberja kishte lojteret me te mire te Kategorise se Pare. Faza e pare e gjeti Kastriotin ne vendin e pare me vetem nje humbje perballe ekipit te Korabit, duke u shkeputur ndjeshem nga ndjekesit e Beselidhjes.

Por mbas penalizimit nga FIFA me tre pike, kampionati u rihap serish, ku te tre ekipit luajten deri ne ndeshjen e fundit per te qene kampionet e Kategorise se Pare dhe per te luajtur sezonin e ardhshem ne Eliten e Futbollit Shqiptar. Fati ne fund i buzeqeshi ekipit te Korabit, qe ne dy ndeshjet vendimtare, arriti te fitonte.

Pavarsisht mosarritjes per te qene Kampionet e Kategorise se Pare, ekipi i Kastriotit luajti nje nder sezonet me te mira te viteve te fundit, duke marre fitore te rendesishme e dhuruar loje shume te bukur. Si cdo vit edhe mbeshtetja e Ultras Kastrioteve ka qene e madhe, si ne Kruje ashtu edhe ne transferte.

Per Bashkine Kruje, mbeshtetja e ekipit te Kastriotit do jete akoma me e madhe vitin e ardhshem, pasi objektivi per te qene ne Superlige eshte ne ADN e ketij ekipi.

Pastrimi i kanaleve kulluese në Njësinë Administrative Bubq

Kryetari i Bashkisë Krujë, Artur Bushi, pa nga afër një nga punimet kryesore të bërë në Bashki, sikundër pastrimi i kanaleve kulluese është. Sipas tij Bubqi është një nga zonat më të mira të kësaj Bashkie, nisur nga sipërfaqjet e mëdha bujqësore që kjo zonë ka, me një potencial të madh të zhvillimit të bujqësisë.

Pastrimi i 7 kilometrave te kolektorëve që nisin nga fshati Bubq deri nëë fshatin Gjuricaj, përbën një investim serioz për të mbyllur njëherë e mirë historinë e përmbytjeve në këtë zonë, por edhe duke i dhënë mundësi të mirë zhvillimit të bujqësisë. Gjithashtu, janë pastruar edhe 540 metra kanale dytësore që lidhen me kolektorin kryesor në fshatin Mazhe e Madhe.

Sipas Kryetarit të Bashkisë, kjo është faza e parë e punimeve në këtë zonë, në pastrimin e kanaleve kulluese, që deri më sot kanë qenë të harruara prej vitesh. Faza e mëtejshme do vazhdojë në fund të muajit prill me pastrimin e kanaleve të tjera dytësore, deri në përmbushjen e premtimit që brenda këtij mandate nuk do ketë asnjë kanal kullues pa pastruar dhe sistemuar.