Gëzuar Fiter Bajramin

Ramazanin si muaji i bekuar është festë dhe ftesë në pranimin e lutjeve, adhurimin, faljen e mëkatëve dhe fisnikërimin e zemrave, nën Hadithin “Që me besën në fe të ndihemi të njëtrajtrajtshëm në humanitet”.

Dhe shtrimi i Iftarit nxit forcimin e unitetit, vëllazërisë dhe harmonisë mes njerëzve, duke e bërë këtë muaj hyjnor të begatë mes ndjenjave të vërteta dhe të mirave njerëzore.

Gëzuar Fiter Bajramin !

RIKONSTRUKSIONI I BANESAVE ROME

Ndërhyrja në banesat e Komunitetit Rom është investimi i rradhës në Bashkinë Krujë. Me anë të fondi prej 21.746.740 lekë nga Ministria e Zhvillimit Urban, në Njësinë Administrative Fushë Krujë, ku është edhe i përqëndruar numri më i madh komunitetit Rom, nisi projekti për Përmirësimin e kushteve të banimit.

Ky investim përfshin rikonstruksionin e 35 banesave të komunitetit, të cilat do të restaurohen në mënyrë të plotë, duke ndërhyrë në në ndërtesat të cilat paraqesin rrezikshmëri për banorët apo dhe ato banesa që nuk plotësojnë asnjë kusht për të qenë të jetueshme.

Për Kryetarin e Bashkisë Krujë, Z.Artur Bushi kjo tregon se vëmendja e institucionit tonë është ndaj cilido banori, pavarsisht komunitetit e dëshmi është ky investim I cili prek një komunitet shumë të rëndësishëm duke i dhënë banesave tjetër pamje me të tjera kushte. Gjithsesi për Z. Bushi vëmendja ndaj komunitetit Rom nuk mbaron këtu, pasi bashkë me Organizata Joqeveritare po përgatismin një strategji të mirëfilltë që synojnë rritjen e aksesueshmërisë së shërbimeve publike, ndërgjegjësimin e tyre dhe nxitjen e bashkëpunimit me aktorë të tjerë institucional.

Banorët e komunitetit shprehen se ky investim bëhet për herë të parë dhe ishte kthyer në një domosdoshmëri e madhe, nisur nga situata tejet e rënduar e kushteve të banesave që kanë.

RIKONSTRUKSIONI I REZERVUARIT TE THUMANES

Në Bashkinë Krujë nis një ndër investimet më të rëndësishme për rivitalizimin e bujqësisë, si një degët kryesore ku ekonomia e zonës mbështetet. Me një investimin prej 25,623,340 leke, financuar nga Ministria e Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, në Njësinë Administrative Thumanë, skema ujitëse në Rezervuarin e Thumanës do të vihet në funskion dhe shërbim të fermërëve.

Ky investim përfshin rikonstruksionin, mirëmbajtjen dhe vënien në punë me kapacitet të plotë të rezervuarit  në Thumanë duke nisur me kanalin furnizues   ashtu dhe me sistemin e shpërndarjes në fshatrat e kësaj Njësie Administrative. Gjendja aktuale e tij është kthyer në arsyen që solli dhe “braktisjen” e bujqësisë nga banorë vendas pasi për shkak të amortizimit të rrjetit ekzistues prej 10 vitesh nuk bëhej vaditja e të mbjellave gjatë sezonit të verës dhe mbulimi nga inertet sillte dhe përmbytjen e tokave gjatë sezonit të shirave.

Për Kryetarin e Bashkisë Krujë, Artur Bushi ky investim tregon qartazi vullnetin për ta kthyer bujqesinë në sektorin kyç të zhvillimit ekonomik të Bashkisë Krujë, nisur dhe nga sipërfaqja e madhe e zonës bujqësisë që pjesa fushore e Krujës ka.

UJËSJELLËS KANALIZIME KRUJË, SFIDA MË E MADHE E BASHKISË

Thirrjes së qeverisë shqiptare për menaxhimin e ujësjellësve, ju është përgjigjur menjëherë Bashkia e Krujës e cila ka nisur një fazë të rëndësishme për ta ripërtëritur si shërbimi më kryesor i Bashkisë.

Aktualisht, shërbimi i kanalizime dhe ujësjellës gjendet mes shumë problem që nisin gjer nga menaxhimi i dobët i bërë prej kohësh, borxhet e mëdha të akomoluara prej vitesh, mos pagesa e faturave nga ana e konsumatorëve, rrjeti i rënduar i shpërndarjes së ujit të pijshëm apo dhe mungesa e ujit të pijshëm në Njësinë Administrative Nikel dhe Bubq.

Pavarisht kësaj situate, Bashkia Krujë ka marrë një sërë nismash në menaxhimin e rrjetit, ndërprerjen e lidhjeve të paligjshme, shtrimin e rrjetit në zonat që prej vitesh nuk kanë marrë ujë apo dhe ndërprerja e ujit të pijshëm tek konsumatorët debitor.

SHQIPËRIA PËR HERË TË PARË NË KAMPIONATIN EUROPIAN

Në histori hymë, tani gati për ta shkruar me plot krenari !

Suksese ekipit kombëtar, në vigjilien më entuziaste të miliona shqiptarëve kudo janë !

Ekipi kombetar realizon endrren e dhjetra brezave e miliona shqiptareve duke luajtur ne finalet e kampionatit Europian. Ndeshja e pare u luajt me “shqiptarët e Zvicrës” ku falë formës së mirëtë portierit Zvicerian, as Gashi dhe Sadiku nuk munden ta kthenin ndeshjen ne festen me te madhe te kombit shqiptar.

Pavarsisht kesaj, ndeshja tregoi edhe njehere se shqiptaret jane nje kombetare qe mund ti nxjerre probleme cdo ekipi. Franca eshte kundershtari i rradhes, me date 15-06-2016, ku rezultati pozitiv eshte Brenda pritshmerive sa kohe ne ndeshjet eleminatore kemi arritur te marrim nje barazim dhe nje fitore ne Elbasan Arena.

Ndeshja e fundit luhet perballë ekipit te Rumanise, ku nje fitore mund te sjell edhe kualifikimin ne fazen e metejshme, fale dhe rregullores se 4 vendet e treta me te mira kualifikohen.

 

 

Gëzuar 1 Qershorin, të dashur fëmijë !

Nën përkujdesjen e Bashkisë Krujë, me rastin e festës së 1 Qershorit, Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve u organizuan një sërë aktivitetesh kulturore, sportive dhe humanitare !

“Festo dhe dhuro” erdhi më ndryshe këtë vit, ku festa filloi me aktivitete akrobatike, sportive. Mbas kësaj, vëmandja e të pranishmëve u mor nga Qendra Kulturore e Fëmijëve të cilët kishin përgatitur një sërë këngësh dhe valle karakteristike të zonës.

Falë dhe mbështetjes së partnerëve tanë privat, u bë e mundur që në këtë ditë feste të dhurohen një sërë pakosh ushqimore për familjet në nevojë dhe lodra për fëmijët jetim, duke dëshmuar karakterin solidar të një shoqërie të mirë.

Kastrioti E Mbyll Ne Vendin E Dyte

Endrra per te luajtur vitin e ardhshem ne Superlige, shuhet per kete vit ! Ekipi I Kastriotit e mbyll ne vendin e dyte, pas humbjes ne Peshkopi perballe Korabit vendas dhe barazimit ne Kruje me ekipin e Beselidhjes. Nje sezon qe nisi shume mire per ekipin krutane qe ne perberja kishte lojteret me te mire te Kategorise se Pare. Faza e pare e gjeti Kastriotin ne vendin e pare me vetem nje humbje perballe ekipit te Korabit, duke u shkeputur ndjeshem nga ndjekesit e Beselidhjes.

Por mbas penalizimit nga FIFA me tre pike, kampionati u rihap serish, ku te tre ekipit luajten deri ne ndeshjen e fundit per te qene kampionet e Kategorise se Pare dhe per te luajtur sezonin e ardhshem ne Eliten e Futbollit Shqiptar. Fati ne fund i buzeqeshi ekipit te Korabit, qe ne dy ndeshjet vendimtare, arriti te fitonte.

Pavarsisht mosarritjes per te qene Kampionet e Kategorise se Pare, ekipi i Kastriotit luajti nje nder sezonet me te mira te viteve te fundit, duke marre fitore te rendesishme e dhuruar loje shume te bukur. Si cdo vit edhe mbeshtetja e Ultras Kastrioteve ka qene e madhe, si ne Kruje ashtu edhe ne transferte.

Per Bashkine Kruje, mbeshtetja e ekipit te Kastriotit do jete akoma me e madhe vitin e ardhshem, pasi objektivi per te qene ne Superlige eshte ne ADN e ketij ekipi.

Lavdi Dëshmorëve Të Kombit

Dita e Dëshmorëve e cila përkujtohet çdo vit në nder të heroit tone Qemal Stafa i cili u vra më 5 Maji 1942, nga fashistët. Kjo datë u vendos të jetë ditë në përkujtim të gjithë të rënëve që luftuan për pavarsinë e Shtetit Shqiptar.

Ashtu si çdo vit tjetër u zhvillua ceremonia zyrtare e homazheve në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit, ku zyrtarë, familje veteranësh, qytetarë të ndryshëm vendosën kurora me lule në nderim të të rënëve në luftën anti-fashiste.

Për Nën Kryetarin e Bashkisë Krujë, Z. Rraja, 5 maji është një ditë ku ne sot përulemi me mirënjohje me respektin më të paçmueshëm ndaj djemve e vajza të Shqipërisë që i dhanë të ardhmes së atdheut gjakun e tyre, jetën e tyre dhe ëndrrat e tyre”

#TIDDAY, Bashkia Krujë feston në ditën kushtuar turizmit

#TIDDAY, Bashkia Krujë feston në ditën kushtuar turizmit

“Kruja është një nga destinacionet turistike më të frekuentuara” dhe kjo për Kryetarin e Bashkisë Krujë Z. Artur Bushi, “duhet  që vëmendja kryesore të përqendrohet në zhvillimin e mëtejshëm të turizmit”.

E kjo për kryebashkiakun vazhdon gjer në caktimin e një date, ku i dedikohet në mënyrë të veçantë turizmit. Data 30 prill e cila përkon edhe me përvjetorin e një prej shoqatave më të suksesshme sikundër TID është ( Tourism Improvement District-Kruja), që me financimin nga AADF (Albanian-American Development Foundation) e kanë kthyer Pazarin e Vjetër të Krujës, në një nga monumentet e kulturës më të rëndësishëm në Shqipërisë. Vlen të përmendet se artizanët në  Pazarin e Vjetër të Krujës janë përjashtuar nga taksat vendore.

Aktiviteti TIDDAY filloi nën atmosferën e bukur të fëmijëve të Qendrës Kulturore Krujë, shfaqjet e Cirkut Kombëtar dhe fantazisë së Urban Sketchers Albania. Vendin e mori kulinaria krutane ku bizneset vendase që janë të lidhura ngushtë me turizmin, promovuan ushqimet dhe gatimet tradicionale të zonës së Krujës. Nuk kishin si të mungonin edhe Grupi Karakteristik “Pleqtë e Krujës” ku me këngët dhe vallet krutane i dhanë entuziazëm akoma më shumë, vizitorëve të shumtë.

Një moment i rëndësishëm ishte edhe pjesëmarrja e zv/ministres së  Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, znj. Adela Karapici dhe përfaqësuesve të AADF drejtuesit AADF Z. Aleksandër Sarapulis dhe Z. Martin Mata, të cilët siguruan Bashkinë Krujë, që projektet për të zhvilluar turizmin në Krujë nuk do të mungojnë.

TID DAY, kulmoi me koncertin e organizuar, ku shumë të rinj e mes tyre shumë turist, kërcyen nën tingujt e muzikës modern nga këngëtarët e mirënjohur Anxhela Peristeri, Devis Xherahu, Era Rusi, Orinda Huta, Tiri Gjoci dhe Ardit Bufi.

Për Kryetarin e Bashkisë Z.Bushi, kjo është vetëm fillimi i mbështetjes së turizmit nga ana e tij, pasi së shpejti në Krujë do nisë edhe faza e dytë e rehabilitimit të zonës historike të Krujës.