Albanopolis, dëshmia antike Ilire, pjesë e projektit “100 fshatrat”.

 

 Fshati Halil është përzgjedhur si një nga 100 fshatrat, ku qeveria shqiptare synon zbatimin e investimeve strategjike të katër ministrive, për zhvillim të intergruar të hapësirave rurale të vendit. Kjo qasje vjen menjëherë, pas projektit kombëtar të “Rilindjes Urbane” e cila u konsiderua si një nga politikat më të suksesshme, duke i dhënë qyteteve shqiptare, hapësira publike, estetike dhe mundësi për zhvillimin ekonomiko – social.

Programi i Intergruar i Zhvillimit Rural, synon koordinim e investimeve në përmirësimin e infrastrukturës publike, komunitare dhe mjedisore me element të trashëgimisë kulturore dhe natyrore. Nga kjo synohet zhvillimi ekonomik i zonave duke përmirësuar potencialin turistik, fillimin ose zhvillimin e agroturizmit, mbështetje të produkteve artizanale, promovim e zonës etjer. Përpos shërbimeve publike që ofron, ky projekt ndikon drejtpërdrejtë në punësimin e banorëve dhe hapjen e bizneseve të reja, përmes një politike favorizuese finaciare dhe fiskale.

Në përmbushje të objektivave të synuara nga ky projekt, Fshati Halil është përzgjedhur si një nga zonat rurale, ku investimet mund të “përkthehen” menjëherë në zhvillim ekonomik dhe social, falë potencialit turistik që ka zona. E ndodhur në pjesën jugore të aksit kombëtar Krujë – Fushë Krujë, në kodrën e këtij fshati, gjenden rrënojat e qytetërimit Ilir, ku sipas studimeve arkeologjike ka qënë e banuar nga fisi i Albanëve, nga shek IV para Lindjes së Krishtit. Kjo Kala shtrihet në shpatin e një kodre, karakteristikë kjo e qytetërimëve të hershme Ilire, në një sipërfaqje prej 10 ha. Emri “Albanopolis” përmendet nga Klaud Ptolemeu (90-160) në veprën e tij “Gjeografia”, ku është shkruar për popullin Alban dhe kryeqytetin Albanopolis.

IMG_2744

Nga ky qytet antik është ruajtur një pjesë prej 90 metrash murë prej guri, ku janë vendosur tre kulla,në një qytet të ndarë në tre pjesë: Akropoli , Qyteti i Mesëm dhe Qyteti i Vogël. Ndërtimi më i hershëm mendohet të jetë Akropoli, shek IV p.Kr me blloqe guri shumë pak të punuara, që përkon me periudhën e Hekurit. Periudha e Dytë e shek III P.Kr, dëshmohet nga muri rrethues në pjesën perëndimore, me një sistem të fortifikuar të qytetit me mure një trashësi prej 2.70 m me blloqe kuadrate e faqe te rrafshët. Në fund të Shek të III para Krishtit, kemi periudhën e tretë me blloqe kuadrate, blloqe të gufmuara dhe të rrethuar anash me një shirit 7-8 cm. Periudha e katërt e qytetit përkon me rënien e plotë, si rezultat i luftrave Iliro-Romake. Dallohen mure me blloqe kuadrate masive të punuara trashë, herë-herë të ripërdorura dhe me lidhje të keqe mes tyre.

zgerdheshi final

Nga kjo zone rurale, shqiptarët njihen sot me emrin Albania dhe dëshmi për këtë, Ptolemeu sjell për herë të parë të dokumentuar emri Albanian me kryeqytet Albanopolis, sa kalon Durrësin, diku midis Tiranës dhe Krujës. Albania u popullarizua nga Anna Komnena (1083-1146), bija e perandorit bizantin Aleks i parë, e cila shkroi në historinë e saj të famshme Alekseida, se njerëzit që banonin në zonën përtej Durrësit e quanin veten Arbanez. Shqiptarët që ikën në Greqi nga këto troje e quajtën veten në dialektin gjuhësor Arbanitë – Arvanit, në shekullin XV ata që ikën në Italinë jugore e quanin atdheun e tyre Arbana dhe veten Arbëresh, ndërsa Gjon Buzuku, një nga shkrimtarët e parë shqiptarë të shekullin XVI, i referohej vendit të vet Arbën.

IMG_2740

 

 

Sot, Albanopolisi është pjesë e paketës turistike “Visit Kruja”, por problemet që ka si në infrastrukturën rrugore ashtu dhe dëmtimet mureve antike, ky destinacion turistik sot është shumë pak i vizituar. Me projektin e 100 fshatrave turistik, synohet kthimi në një nga destinacionet kryesore të turizmit, duke e bashkuar pjesë e iternerarit të Pazari i Vjetër– Kalaja e Krujës- Mali i Krujës – Parku Kombëtar Qafështamë.

 

Projektet që janë aplikuar nga bashkia Krujë, janë : Rikonstruksionin dhe germimet arkelologjike në Qytetin Antik të Albanopolisit, përmirësimin e infrastrukturës rrugore, kanalizimet e ujërave të zeza, ri-kualifikimi i qendrës së fshatit Halil si hapësirë socio-kulturore dhe ndriçimin e rrugës kryesore. Gjithashtu është menduar edhe për nxitjen e zhvillimit të kulturave të ndryshme bujqësore, si ulliri i cili ka qenë mjaft i kultivuar në këtë zonë para viteve 90. Gjithashtu për sipërmarrjet e reja, nga bashkia Krujë do aplikohet, përjashtimi nga tarifat dhe taksat vendore për një periudhë 5 vjeçare.

Comments (65)

 • สล็อตออนไลน์อันดับ1

  When I initially left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I recieve four emails with the same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service? Thank you.

 • How does Sonus Complete work?

  This is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere. Brief but very precise info… Appreciate your sharing this one. A must read article!

 • movies netflix

  Saved as a favorite, I like your blog!

 • Tinnitus 911 Updated

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who has been conducting a little research on this. And he actually bought me breakfast because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this matter here on your site.

 • currency

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who has been doing a little homework on this. And he in fact ordered me lunch due to the fact that I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this issue here on your website.

 • QQ Slot

  Daftarlink yakni sebuah daftar website judi online terpercaya dan teraman di Indonesia yang bisa memberikan keuntungan yang besar untuk semua pemain kini ini.

 • Sugar Balance Costs

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am experiencing difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I can’t subscribe to it. Is there anybody getting identical RSS problems? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 • What are the ingredients in Keto Fast?

  It’s hard to come by educated people for this subject, but you seem like you know what you’re talking about! Thanks

 • Keto Fast

  It’s difficult to find well-informed people in this particular topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 • Sonus Complete USA

  This page certainly has all of the information and facts I needed concerning this subject and didn’t know who to ask.

 • Vision 20 reviews

  Great site you have got here.. It’s hard to find high-quality writing like yours these days. I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

 • Vision 20 website

  This blog was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found something that helped me. Cheers.

 • Silencil reviews

  After exploring a number of the articles on your blog, I seriously like your technique of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please check out my website too and tell me how you feel.

 • Social Bookmark Backlinks

  Good article. I’m experiencing a few of these issues as well..

 • Cannabis Seed Store

  I truly love your blog.. Very nice colors & theme. Did you develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own website and want to learn where you got this from or what the theme is called. Appreciate it.

 • Clear nails plus Costs

  Pretty! This has been an extremely wonderful article. Thank you for providing this information.

 • Clear nails plus side effects

  An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who has been conducting a little research on this. And he in fact bought me breakfast due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this topic here on your web site.

 • Free PLR

  I have been given a Dell computer from my sister. However, her former husband set up his account on this computer (says he cannot remember the password), making himself the only administrator. Now, I cannot add any programs ( like iTunes), nor can I delete anything. How can I clear his passwords from this computer, and make myself the administrator? I am afraid that I shall have to delete everything, then begin again (ugh!) That would mean buying new programs, installing them and so on. Any ideas?.

 • hipster tshirt

  Everything is very open with a very clear description of the challenges. It was truly informative. Your site is very helpful. Thank you for sharing!

 • chanel t shirt womens uk

  This is a topic that’s near to my heart… Many thanks! Exactly where are your contact details though?

 • linen dress

  Everything is very open with a precise clarification of the challenges. It was truly informative. Your site is extremely helpful. Thank you for sharing!

 • maxi dress plus size

  I needed to thank you for this very good read!! I certainly loved every little bit of it. I’ve got you book marked to check out new stuff you post…

 • ProVen Ingredients side effects

  Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every day. It will always be helpful to read through content from other authors and use something from their websites.

 • ProVen Ingredients

  There is certainly a great deal to learn about this issue. I like all the points you made.

 • Venta de maquinas de coser seminuevas

  There is certainly a great deal to find out about this issue. I really like all of the points you’ve made.

 • Maquinas de coser seminuevas

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who had been doing a little research on this. And he actually ordered me breakfast due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this subject here on your website.

 • premium plr articles

  Do I violate copyright if I use news article on my own newsletter?

 • Bio X4 website

  After exploring a handful of the blog posts on your blog, I truly like your way of writing a blog. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Take a look at my website too and tell me your opinion.

 • Bio X4

  I couldn’t refrain from commenting. Very well written.

 • 메이저사이트

  Right here is the right website for everyone who wishes to find out about this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been discussed for decades. Wonderful stuff, just excellent.

 • 먹튀검증사이트

  Can I simply say what a relief to find someone who really understands what they are discussing over the internet. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people really need to look at this and understand this side of your story. I was surprised you are not more popular since you definitely possess the gift.

 • situs judi slot online terpercaya

  Pretty section of content. I just stumbled
  upon your web site and in accession capital to claim that I acquire actually enjoyed account your weblog posts.

  Any way I’ll be subscribing on your feeds or even I success you access constantly fast.

 • Inger Duker

  I just want to say I am newbie to blogging and actually liked your web blog. Most likely I’m planning to bookmark your blog . You amazingly have exceptional stories. Kudos for sharing your webpage.

 • harga penangkal petir

  Hi there! This post couldn’t be written much better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I most certainly will send this post to him. Pretty sure he will have a very good read. I appreciate you for sharing!

 • jasa anti petir

  I could not refrain from commenting. Very well written.

 • nightprofit

  Your style is very unique compared to other people I’ve read stuff from. Thank you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this site.

 • nightprofit

  I was very pleased to find this page. I want to to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely loved every part of it and i also have you book-marked to look at new things in your web site.

 • visit my profile

  Very good info. Lucky me I recently found your blog by chance (stumbleupon). I’ve book-marked it for later.

 • visit my profile

  Great information. Lucky me I found your site by accident (stumbleupon). I’ve saved it for later.

 • http://www.globenewswire.com/news-release/2020/11/10/2123476/0/en/Blood-Balance-Advanced-Formula-Reviews-Does-It-Manage-Blood-Sugar-Levels-For-Real.html

  You need to be a part of a contest for one of the greatest blogs on the internet. I most certainly will highly recommend this blog!

 • Blood Balance Advanced Formula website

  You need to take part in a contest for one of the finest websites on the web. I will recommend this website!

 • tubidy download

  Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am experiencing troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t subscribe to it. Is there anyone else getting the same RSS issues? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanks.

 • tubidy mp3 download

  You have made some decent points there. I looked on the web to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 • Feminized Cannabis Seed Delivery

  After looking into a handful of the blog posts on your web page, I really appreciate your technique of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please check out my web site as well and let me know what you think.

 • High THC Feminized Cannabis Seeds

  I blog quite often and I genuinely appreciate your content. This article has truly peaked my interest. I am going to take a note of your blog and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.

 • Mpo Slot

  Mpo Slot Online adalah sebuah situs judi slot mpo yang menyediakan deposit pulsa ovo dana gopay linkaja yang bakal mempermudah para pemain untuk merasakannya.

 • Conor McGregor

  Right here is the right web site for anybody who would like to understand this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that’s been discussed for a long time. Excellent stuff, just wonderful.

 • UFC

  I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something too few men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I came across this in my search for something relating to this.

 • mp3 quack

  Next time I read a blog, Hopefully it does not fail me just as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, nonetheless I actually thought you would probably have something interesting to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you can fix if you were not too busy looking for attention.

 • VitalFlow Sam Morgan

  This site was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found something that helped me. Cheers.

 • VitalFlow supplement

  I like looking through a post that can make people think. Also, thanks for permitting me to comment.

 • Santa Claus in Miami

  You ought to be a part of a contest for one of the highest quality websites on the internet. I am going to recommend this website!

 • Christmas family events drive thru

  Very good article. I absolutely appreciate this site. Keep writing!

 • free horror

  Everyone loves it when folks come together and share views. Great blog, keep it up.

 • download bts life goes on planetkpop

  An interesting discussion is definitely worth comment. I believe that you should write more about this subject, it might not be a taboo matter but generally people do not talk about these subjects. To the next! Best wishes.

 • Download Lagu

  Hi there! I could have sworn I’ve visited this web site before but after looking at a few of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly happy I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 • Download Mp3

  Very good post. I will be dealing with a few of these issues as well..

 • Russel Heidi

  This design is spectacular! You obviously know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 • Super Lemon Haze Feminized Cannabis Seeds

  May I just say what a relief to uncover somebody who really understands what they are discussing on the web. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. A lot more people should check this out and understand this side of the story. I can’t believe you aren’t more popular given that you certainly have the gift.

 • Pineapple Feminized Cannabis Seeds

  I love reading through an article that will make men and women think. Also, thank you for permitting me to comment.

 • mamashop.com.au

  I was able to find good info from your blog articles.

 • mamashop.com.au

  Hello! I could have sworn I’ve been to this site before but after looking at many of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 • mp3quack

  You need to take part in a contest for one of the finest sites on the web. I will highly recommend this blog!

 • mp3quack

  When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Is there a means you are able to remove me from that service? Cheers.

 • Link Alternatif QQ

  Link alternatif QQ yang terupdate dan sekarang ini sudah sangat lengkap terdiri dari QQ188, QQ1221, QQ288, Luxury138 dan masih banyak lagi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>