Në histori hymë, tani gati për ta shkruar me plot krenari !

Suksese ekipit kombëtar, në vigjilien më entuziaste të miliona shqiptarëve kudo janë !

Ekipi kombetar realizon endrren e dhjetra brezave e miliona shqiptareve duke luajtur ne finalet e kampionatit Europian. Ndeshja e pare u luajt me “shqiptarët e Zvicrës” ku falë formës së mirëtë portierit Zvicerian, as Gashi dhe Sadiku nuk munden ta kthenin ndeshjen ne festen me te madhe te kombit shqiptar.

Pavarsisht kesaj, ndeshja tregoi edhe njehere se shqiptaret jane nje kombetare qe mund ti nxjerre probleme cdo ekipi. Franca eshte kundershtari i rradhes, me date 15-06-2016, ku rezultati pozitiv eshte Brenda pritshmerive sa kohe ne ndeshjet eleminatore kemi arritur te marrim nje barazim dhe nje fitore ne Elbasan Arena.

Ndeshja e fundit luhet perballë ekipit te Rumanise, ku nje fitore mund te sjell edhe kualifikimin ne fazen e metejshme, fale dhe rregullores se 4 vendet e treta me te mira kualifikohen.